top of page
Unknown Track - Unknown Artist
00:00 / 00:00

Kamienna Ikona Leśnianska

Ikona Jezusa, Ducha Świętego i Maryi

Matka Boska Świętoduska

​

Maryja Lesnianska  czesto nazywana jest  Swietoduska, bo  daje nam Ducha Swietego​

​

Na Kamiennej Ikonie LeÅ›niaÅ„skiej na otoku jest umieszczone  9 gÅ‚ówek anioÅ‚ków, to symbol 9 chórów anielskich, zgrupowane po trzy gÅ‚ówki, to 3 rodzaje chórów: wyższy, niższy i najniższy, poczynajÄ…c od lewej strony, a osobno na dole, najniżej sÄ… AnioÅ‚owie:

 

1. Serafiny (górujÄ… miÅ‚oÅ›ciÄ… nad innymi chórami, przejmujÄ… miÅ‚ość od Boga i przekazujÄ… ja dalej).

2. Cherubiny (oglÄ…dajÄ… Bożą piÄ™knoÅ›ci oraz dzielÄ… siÄ™ z innymi przepeÅ‚niajÄ…cÄ… ich mÄ…droÅ›ciÄ…). 

3. Trony (Bóg siÄ™ "wspiera" na nich, by utrzymać wiÄ™zi ze Å›wiatem stworzonym przez siebie).

4. Panowania (pomagają w umacnianiu panowania Boga w Kościele i na świecie).

5. Moce (AnioÅ‚owie posiadajÄ…cy nadzwyczajny udziaÅ‚ w Bożej mocy, to AnioÅ‚owie od cnót).

6. Potęgi (chronią ludzi przed wpływami złego ducha i pomagają we wzroście życia duchowego).

7. KsiÄ™stwa (jest to grupa AnioÅ‚ów, która zajmuje siÄ™ zespoÅ‚ami ludzi kieruje np. losami paÅ„stw).

8. ArchanioÅ‚owie (zajmujÄ… siÄ™ sprawami spoÅ‚ecznie ważnymi, np. MichaÅ‚, Gabriel, RafaÅ‚). 

9. Aniołowie (ich zadaniem jest nieustanna ochrona ludzi i troska o ich zbawienie).

Jan MichaÅ‚owicz  z LeÅ›nej Podlaskiej- Kurier WiedeÅ„ski - 1683

​

odwiedza Lesna Podlaske, ofiarujac Maryi Lesnianskiej prosty palasz husarski i strzemie z siodla tureckiego..

 

Zamiary Boże sÄ… nieodgadnione, ale historyk dr Józef Geresz w swej publikacji „LeÅ›niaÅ„ski sÅ‚uga" postawiÅ‚ tezÄ™, że do zwyciÄ™stwa  pod Wiedniem nad Turkami przyczyniÅ‚ siÄ™ mieszkaniec LeÅ›nej Podlaskiej Jan MichaÅ‚owicz. ZostaÅ‚ on sÅ‚ugÄ… Jerzego Franciszka Kulczyckiego kupca z Sambora i razem ze swym panem znalazÅ‚ siÄ™ w 1683 r. w oblężonym przez Turków Wiedniu. Po 30 dniach obrony komendant tego miasta hrabia Starhemberg usiÅ‚owaÅ‚ uzyskać kontakt z obozem dowódcy wojsk cesarskich ks. Karolem LotaryÅ„skim, szukajÄ…c kurierów. Kulczycki wraz z MichaÅ‚owiczem podjÄ™li siÄ™ tej trudnej misji. Przedarli siÄ™ przez obóz turecki do ksiÄ™cia Karola i tÄ… samÄ… drogÄ… wrócili z cennymi wiadomoÅ›ciami. Po jakimÅ› czasie sytuacja obroÅ„ców pogorszyÅ‚a siÄ™ i zaszÅ‚a potrzeba nowego kontaktu z ks. LotaryÅ„skim. Kulczycki nie chciaÅ‚ już za żadne skarby podjąć siÄ™ roli kuriera, natomiast MichaÅ‚owicz w przebraniu jeszcze cztery razy przekradaÅ‚ siÄ™ przez obóz turecki do wojsk cesarskich i do spieszÄ…cego z wojskiem polskim na odsiecz króla polskiego Jana III Sobieskiego, dajÄ…c nadziejÄ™ wiedeÅ„czykom na pokonanie  Turków.

Po oswobodzeniu Wiednia Kulczycki otrzymaÅ‚ od wÅ‚adz miasta sowitÄ… nagrodÄ™, natomiast MichaÅ‚owicz, jako jego sÅ‚uga, pozostaÅ‚ niemal niezauważony, ale dostaÅ‚ cenniejszy dar od Matki Bożej dla swojej miejscowoÅ›ci. Otóż w 2 tygodnie po uwolnieniu Wiednia 26 wrzeÅ›nia 1683 roku, w miejscu urodzenia MichaÅ‚owicza w LeÅ›nej Podlaskiej zjawiÅ‚ siÄ™ na dzikiej gruszy jaÅ›niejÄ…cy ogromnym blaskiem Cudowny Obraz Matki Bożej.

Do tej Å›wiÄ…tyni parÄ™ lat później przybyÅ‚, chyba z Wiednia, Jan MichaÅ‚owicz, skÅ‚adajÄ…c w ofierze Matce Bożej LeÅ›niaÅ„skiej paÅ‚asz, którym pokonaÅ‚ Turka i zdobyczne strzemiÄ™ z siodÅ‚a tureckiego, umieszczajÄ…c je przy oÅ‚tarzu w tym koÅ›ciele (obecna Kaplica Zjawienia). WpatrujÄ…c siÄ™ w Obraz być może odczytaÅ‚ symbol Ducha ÅšwiÄ™tego – goÅ‚Ä™bicÄ™, jako znak swego czynu. Tak jak ptak przelatuje ponad przeszkodami, tak i on przedzieraÅ‚ siÄ™ przez nieprzyjacióÅ‚ do oblężonego Wiednia, niósÅ‚ nadziejÄ™ i ratowaÅ‚ chrzeÅ›cijan.

​

Kasata  PauliÅ„skiego klasztoru w LeÅ›nej Podlaskiej -1864

​

Kasata klasztoru przez rzad carski z powodu patriotycznego  zaangazowania Paulinow w Powstanie Styczniowe (1863)​

​

1864  Kasata klasztoru przez rzÄ…d carski z powodu  patriotycznego zaangażowania Paulinów w Powstaniu Styczniowym.

  

1875       22.03.      ZamkniÄ™cie koÅ›cioÅ‚a leÅ›niaÅ„skiego.

                30.04.      PrzejÅ›cie LeÅ›nej w posiadanie duchowieÅ„stwa prawosÅ‚awnego, na podstawie decyzji cara Aleksandra II z dnia 6.04.1875. Zniesienie parafii leÅ›niaÅ„skiej.

                14.05.      Pierwsze prawosÅ‚awne nabożeÅ„stwo prawosÅ‚awne w leÅ›niaÅ„skiej cerkwi.

 

1881         11.06.     PoÅ›wiÄ™cenie przez archireja Leontija z Warszawy caÅ‚kowicie przebudowanej na styl bizantyjski cerkwi leÅ›niaÅ„skiej.

 

1884      ZaÅ‚ożenie w LeÅ›nej  żeÅ„skiego zgromadzenia prawosÅ‚awnego.

 

1889      5.09.       Uroczyste otwarcie uformowanego już żeÅ„skiego monastyru pod nazwÄ…: "LeÅ›niaÅ„skij żeÅ„skij pierwokÅ‚asnyj monastyr".

 

1905   Odwiedzenie LeÅ›nej przez cara MikoÅ‚aja II za rzÄ…dów matki Katarzyny Jefimowskiej (monastyr byÅ‚ wówczas w najwiÄ™kszym rozkwicie - wspaniaÅ‚e zabudoawnia mieÅ›ciÅ‚y ponad 200 zakonnic i ponad 400 dzieci - sierot).

 

1915    W poczÄ…tkach sierpnia mniszki opuszczajÄ… LeÅ›nÄ… zabierajÄ…c ze sobÄ… obraz Matki Bożej z gÅ‚ównego oÅ‚tarza.

 

1915    17.VIII.     Ks. Henryk CiepichaÅ‚Å‚ - kapelan wojsk polskich, restytuuje wiernym katolickim koÅ›cióÅ‚ leÅ›niaÅ„ski w obecnoÅ›ci  żoÅ‚nierzy z Legionów J. PiÅ‚sudskiego.

 

1919. Wracają do Leśnej Podlaskiej Paulini.

ROK 1915

​

Czas oswobodzenia klasztoru ​

​

W lipcu 1915 roku dochodziÅ‚y do LeÅ›nej Podlaskiej niepokojÄ…ce informacje z BiaÅ‚ej Podlaskiej o zniżajÄ…cych siÄ™ austriackich oddziaÅ‚ach. Przerażone mniszki rozpoczęły ewakuacjÄ™ LeÅ›niaÅ„skiego monasteru, która przebiegaÅ‚a w kilku etapach, pierwsza nastÄ…piÅ‚a w poÅ‚owie lipca 1915 r., wtedy wywieziono kolejÄ… do Petersburga wszystkie szkoÅ‚y z uczniami, caÅ‚e wyposażenie cerkwi również wiÄ™kszość ikon i przedmiotów liturgicznych, cerkiewny sprzÄ™t, relikwie z ikonÄ… Matki Bożej LeÅ›niaÅ„skiej. Seminarium nauczycielskie i sierociniec oraz część mniszek z LeÅ›nej Podl. wraz z szkoÅ‚ami z Wirowa osiedlono w Serafino-Ponietajewskim monasterze w wiosce Ponietajewka  (506 km od Moskwy). A mniszki z LeÅ›niaÅ„skiego monasteru  podzielono na kilka grup: część udaÅ‚a siÄ™ do Petersburga na LeÅ›ne Podworie nad rzekÄ… CzarnÄ…, 40 mniszek trafiÅ‚o do monasteru Å›w Jana w Petersburgu na Karpowkie, reszta do monastyru Serafima-Ponjetawskiego do Ponietajewki.

 

Na miejscu w LeÅ›nej Podl. zostaÅ‚y tylko mniszki i posÅ‚usznice, które w poÅ›piechu koÅ„czyÅ‚y żniwa na polach, nastÄ™pnie skÅ‚adano na wagony maszyny rolnicze i produkty spożywcze, które eksportowano na wschód. ZostaÅ‚o jeszcze wielkie gospodarstwo rolne, ogromna ilość: bydÅ‚a drobiu, królików, jedwabników itd., z którego hodowli sÅ‚ynÄ…Å‚ klasztor. Z przyczyn technicznych i braku czasu, mniszki nie zdoÅ‚aÅ‚y wywieźć wszystkich rzeczy.

 

Po opuszczeniu LeÅ›nej Podl. i okolic również i przez carskie wojska, do miejscowoÅ›ci wkroczyÅ‚y oddziaÅ‚y austriackie, które ograbiÅ‚y monaster. Po ich przemarszu dalej na wschód, miejscowa ludnoÅ›ci energicznie przystÄ…piÅ‚a do rozdysponowania miÄ™dzy siebie opuszczonego majÄ…tku klasztoru, szczególnie użytku codziennego: naczyÅ„ kuchennych, żeliwnych garnków itd. Przez nastÄ™pne kilka lat doszczÄ™tnie ogoÅ‚ocono budynki klasztorne.

 

16-17 sierpnia 1915 r. do LeÅ›nej wkroczyÅ‚a I Brygada Legionów PiÅ‚sudskiego pod dowództwem kpt. M. Åšniadowskiego od strony Sitnika. Sobór Podwyższenia Krzyża Åšw. wyÅ›wiÄ™cono przez kapelana oddziaÅ‚u na rzymsko-katolickÄ… Å›wiÄ…tyniÄ™. Oficer S. Å»migrodzki pisaÅ‚ w pamiÄ™tniku 16 sierpnia 1915 r.: Z Worgul wysÅ‚any zostaÅ‚em przez KomendÄ™ w asyÅ›cie kilkunastu kawalerzystów celem restytuowania klasztoru (…). Cerkiew i klasztor zastaÅ‚em już splÄ…drowany przez Austriaków (…) kapelan 2 PuÅ‚ku Piechoty ks. Henryk CiepichaÅ‚Å‚ odprawiÅ‚ nabożeÅ„stwo i wygÅ‚osiÅ‚ kazanie, na którym ludzie ze wzruszeniem pÅ‚akali. NaprÄ™dce restytuowaÅ‚o koÅ›cióÅ‚, ale legioniÅ›ci poszli dalej walczyć na WoÅ‚yÅ„, a LeÅ›na zostaÅ‚a wÅ‚Ä…czona pod zarzÄ…d niemieckiej komendy etapowej Oberkommando Ost. WprowadziÅ‚a one surowe rzÄ…dy eksploatujÄ…c posiadÅ‚oÅ›ci klasztorne. Opuszczony i zdewastowany koÅ›cióÅ‚ pozostawaÅ‚ nieczynny. Dopiero w listopadzie 1918 r. placówka POW z Kornicy rozbroiÅ‚a okupantów w leÅ›niaÅ„skim klasztorze przynoszÄ…c Å›wit wolnoÅ›ci.

 

P.s. W 1915 r. w wyniku dziaÅ‚aÅ„ wojennych w gÅ‚Ä…b Rosji z LeÅ›nej Podlaskiej eakuowaÅ‚o siÄ™ okoÅ‚o piÄ™ciuset sióstr i szeÅ›ciuset uczniów i nauczycieli wraz z cudownÄ… ikonÄ…. Po rewolucji październikowej siostry dostaÅ‚y siÄ™ do JugosÅ‚awii i osiadÅ‚y w Chopowo, potem w Belgradzie. Z stamtÄ…d dziÄ™ki staraniom rosyjskiej emigracji przeniosÅ‚y siÄ™ do Francji do Prowemont (40 km od Paryża), gdzie sÄ… do dzisiaj. Monaster zachowaÅ‚ nazwÄ™ LeÅ›niaÅ„ski, w którym znajduje siÄ™ nadal kamienny obraz MBL zabrany z LeÅ›nej w roku 1915.

Czas II wojny Swiatowej

​

Oddzial Partyzancki AK "Zenon"​

 

W 1940 r. klasztor zajÄ™li Niemcy, którzy rok później zdjÄ™li i zabrali wszystkie dzwony. Utworzyli w LeÅ›nej obóz pracy. W czasie odpustu 29.06. 1942 r. zaczÄ™li strzelać do zgromadzonych przed koÅ›cioÅ‚em ludzi zabijajÄ…c dwie osoby i raniÄ…c jednÄ…. W 1942 r. rozstrzelano jeszze 4 mieszkaÅ„ców osady, a w 1943 r. kolejnych 21 Polaków i 8 jeÅ„ców radzieckich. 17.12.1943 r. rozstrzelali niedaleko bazyliki 18 osób z okolic i pow. bialskiego. Mimo terroru Podlasiacy nie dali siÄ™ zastraszyć. W tym roku 1943 komendant gÅ‚ówny Batalionów ChÅ‚opskich Franciszek KamiÅ„ski, późniejszy generaÅ‚, prowadziÅ‚ w klasztorze konspiracyjne zebranie.

 

Spotkania konspiracyjne w klasztorze miaÅ‚ też oddziaÅ‚ partyzancki AK „Zenon” 34 PuÅ‚ku Piechoty AK wchodÄ…cego w skÅ‚ad 9 Podlaskiej Dywizji Piechoty AK /d-ca gen. Ludwik Bittner "Halka", liczÄ…cy ponad 200 osób. OddziaÅ‚em tym dowodziÅ‚ mjr Stefana Wyrzykowskiego, PS. „Zenon". Jego oddziaÅ‚ wsÅ‚awiÅ‚ siÄ™ miÄ™dzy innymi: wkÅ‚adem w zdobycie i przekazanie aliantom niewybuchu rakiety V2 – akcja Most III, który zaryÅ‚ siÄ™ w mokradÅ‚ach n. Bugiem w okolicach Sarnak; uratowaniem lotników amerykaÅ„skich z zestrzelonego samolotu B-17 w okolicach wsi Woroniec; zwyciÄ™skÄ… walkÄ… we wsi Jeziory, gdzie dziÄ™ki manewrowi taktycznemu Niemcy ponieÅ›li straty oceniane na 120-190 zabitych wobec 2 zabitych partyzantów. Po wojnie represjonowany ukrywaÅ‚ siÄ™ i uciekÅ‚ za granicÄ™. Po powrocie w 1951 roku zostaÅ‚ aresztowany i osadzony w wiÄ™zieniu. Przez wÅ‚adze PRL zostaÅ‚ skazany na karÄ™ Å›mierci, zamienionÄ… na dożywocie. Po szeÅ›ciu latach zostaje uwolniony. W latach 1950-1970 on i jego rodzina żyli inwigilowani przez SÅ‚użby BezpieczeÅ„stwa. ZmarÅ‚ 4 lutego 1985 roku w Siedlcach. ZostaÅ‚ pochowany na Cmentarzu Wojskowym na PowÄ…zkach w Warszawie. DawaÅ‚ przykÅ‚ad zdecydowania i brawurowej odwagi. ZostaÅ‚ dznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, trzykrotnie krzyżem Walecznych, Srebrnym Krzyżem ZasÅ‚ugi z Mieczami, Krzyżem Armii Krajowej i innymi odznaczeniami. UtrzymywaÅ‚po wojnie wiÄ™zi koleżeÅ„skie ze swoimi byÅ‚ymi podkomendnymi. InteresowaÅ‚ siÄ™ żywo ich losem, sÅ‚użyÅ‚ pomocÄ…, radÄ…, opiekÄ…”. W oddziale nazywano go „tatÄ…”. DbaÅ‚ o stronÄ™ duchowÄ… oddziaÅ‚u organizujÄ…c żoÅ‚nierzom Msze Å›w., możliwość spowiedzi czy też wsparcia duchowego przy pomocy pauliÅ„skich zakonników czy innych okolicznych sÅ‚ug bożych.

 

W okresie wojny i okupacji LeÅ›na Podlaska byÅ‚a jednym z Å¼ywotniejszych oÅ›rodków konspiracyjnych polskiego podziemia i silnym oÅ›rodkiem tajnego nauczania. Na przeÅ‚omie 1939/1940 zawiÄ…zaÅ‚a siÄ™ tu organizacja „OrÅ‚a BiaÅ‚ego", nastÄ™pnie organizacja ZwiÄ…zku Walki Zbrojnej.

 

W latach 1940-1942 w LeÅ›nej Pdlaskiej ukazywaÅ‚o siÄ™ jedno z pierwszych pisemek konspiracyjnych na Podlasiu „Nasze WiadomoÅ›ci". Przez caÅ‚y okres okupacji funkcjonowaÅ‚a tu szkoÅ‚a konspiracyjna z programem Gimnazjum i Liceum OgólnoksztaÅ‚cÄ…cego i Studium Filozoficzne.

 

W lipcu 1944 r. LeÅ›na Podlaska zostaÅ‚a zajÄ™ta przez oddziaÅ‚y 28 Armii Czerwonej. We wrzeÅ›niu tegoż roku uruchomione już Gimnazjum spóÅ‚dzielcze  i dwuklasowe PaÅ„stwowe Liceum Pedagogiczne.

bottom of page