top of page

Matka Boża Leśniańska

ze Starego Kornina

(100 km od LeÅ›nej Podlaskiej na póÅ‚noc)

Natalia Klimuk

Powrót cudami sÅ‚ynacej Ikony Lesnianskiej

 

http://www.przegladprawoslawny.pl/articles.php?id_n=2642&id=8 

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

 

 

– Spotykamy siÄ™ w wyjÄ…tkowym dniu, w wyjÄ…tkowym miejscu jakim jest Stary Kornin ze zwiÄ…zanymi z tÄ… miejscowoÅ›ciÄ… ikonami – mówiÅ‚ 6 sierpnia przed nabożeÅ„stwem caÅ‚onocnego czuwania rozpoczynajÄ…cym obchody Å›wiÄ™ta zaÅ›niÄ™cia sprawiedliwej Anny, matki Bogarodzicy, metropolita Sawa. – Znajduje siÄ™ tu sÅ‚ynÄ…ca z cudów ikona Å›w. Anny, a przez lata byÅ‚a zachowywana pamięć o StarokorniÅ„skiej Ikonie Bogarodzicy. DziÅ› tÄ™ zrekonsturowanÄ… ikonÄ™ poÅ›wiÄ™cimy.

​

– Przychodzimy tutaj tak jak przychodzili nasi przodkowie, tak jak oni prosimy o opiekÄ™ nad nami, nad naszym życiem, które przynosi nam i radoÅ›ci, i smutki. Å»ycie to nieustajÄ…ca walka. Potrzebujemy pomocy, przede wszystkim duchowej. To, że tak licznie zebraliÅ›my siÄ™ tutaj, Å›wiadczy o sile naszej wiary. To wÅ‚aÅ›nie za sprawÄ… naszej wiary Chrystus posyÅ‚a nam swe Å‚aski – mówiÅ‚ metropolita Sawa, przywoÅ‚ujÄ…c biblijnÄ… opowieść o dwóch Å›lepcach, którzy otrzymali uzdrowienie, bo wierzyli.


WÅ‚aÅ›nie wiara przez wieki przyprowadzaÅ‚a do Kornina rzesze starych i mÅ‚odych, chorych i wszystkich potrzebujÄ…cych. Można o tym przeczytać w opracowanej przez profesora Antoniego Mironowicza KsiÄ™dze cudów przed ikonÄ… Matki Bożej w Starym Korninie dokonanych i książce o. Grzegorza Sosny i jego matuszki Antoniny ÅšwiÄ™te miejsca i cudowne ikony. 


PierwszÄ… cerkiew w Korninie zbudowano w 1631 roku. OkolicznoÅ›ci obajwienia siÄ™ ikony nie sÄ… do koÅ„ca znane. O. Grzegorz Sosna podaje, że ikona objawiÅ‚a siÄ™ w miejscu, gdzie rosÅ‚a topola i znajdowaÅ‚o siÄ™ niewielkie źródeÅ‚ko. Na tym drzewie pasterze znaleźli jaÅ›niejÄ…cy niezwykÅ‚ym blaskiem wizerunek. Wiadomo, że już w 1704 roku ikona znajdowaÅ‚a siÄ™ w gÅ‚ównym oÅ‚tarzu tutejszej cerkwi. 


W KsiÄ™dze można znaleźć relacjÄ™ o pozostawionej Å›wiecy i pożarze, z którego ikona ocalaÅ‚a, ale też o tym, że przed wizerunkiem Bogarodzicy widziano palÄ…ce siÄ™ Å›wiece. SÄ… też Å›wiadectwa o innych cudach. W czasie morowego powietrza ikona jaÅ›niaÅ‚a Å›wiatÅ‚oÅ›ciÄ…, a wielu chorych otrzymaÅ‚o uzdrowienie. O. Grzegorz Sosna pisze: Wydarzenie to zadecydowaÅ‚o, że cerkiew w Korninie staÅ‚a siÄ™ obiektem licznych pielgrzymek z GrodzieÅ„szczyzny, WoÅ‚ynia, Mazowsza, nie mówiÄ…c już o Podlasiu. Pielgrzymowano do Matki Bożej KorniÅ„skiej podczas Å›wiÄ…t parafialnych Å›w. Anny i Å›w. ArchanioÅ‚a MichaÅ‚a, a także w Å›wiÄ™ta ku czci Bogarodzicy. WedÅ‚ug rejestru cudów różnych wyznaÅ„, bogaci i biedni przybywali do cudownej ikony przez caÅ‚y rok. Otrzymywali oni uzdrowienia w pierwszym dniu lub po kilkakrotnym pielgrzymowaniu do Starego Kornina, a także po spÄ™dzeniu tu na modlitwie kilku dni. 


Gdy w 1915 roku prawosławni Podlasianie wyruszli na bieżeństwo, zabrali ze sobą w głąb Rosji także cudowną ikonę. Tam świętość zaginęła.


W cerkwi w Starym Korninie znajduje siÄ™ od niepamiÄ™tnych czasów ikona Å›w. Anny, która – jak pisze o. Grzegorz – wÅ›ród mieszkaÅ„ców zyskaÅ‚a miano kontynuatorki KorniÅ„skiej Ikony Matki Bożej. 


– DziÅ› uczestniczymy w historycznym momencie – mówiÅ‚ przed poÅ›wiÄ™ceniem ikony metropolita. – Bóg nakierowaÅ‚ myÅ›l Wiery Oliferuk na dobry cel – odtworzenie i ufundowanie StarokorniÅ„skiej Ikony Bogarodzicy. W książce o. Grzegorza Sosny i matuszki Antoniny jest przekaz, że kult ikony powróci. WÅ‚aÅ›nie jesteÅ›my tego Å›wiadkami. ÅšwiÄ™to StarokorniÅ„skiej Ikony Bogarodzicy wyznaczam na pierwszÄ… niedzielÄ™ po Å›wiÄ™cie ZaÅ›niÄ™cia Bogarodzicy. 


Profesor Wiera Oliferuk dziÅ› mieszka w Warszawie, pracuje w Instytucie Podstawowych Problemów Techniki PAN i na Politechnice BiaÅ‚ostockiej, ma kontkat z mÅ‚odymi ludzmi, którzy opuszczajÄ… podlaskie wsie, w poszukiwaniu nauki i pracy jadÄ… do miast, ale – jak mówi pani profesor – ma nadziejÄ™, a nawet pewność, że ci mÅ‚odzi wrócÄ…, nie na staÅ‚e, bo tu nie ma pracy, ale lepsze Å›rodki komunikacji dajÄ… możliwość czÄ™stych odwiedzin rodzinnych stron. 


PrzyjeżdzajÄ…c do Kornina pani Wiera zatrzymuje siÄ™ w rodzinnym domu, który, jak pamiÄ™ta z dzieciÅ„stwa, nasiÄ…kÅ‚ cerkiewnymi Å›piewami. Jej dziadek, Filip Oliferuk, prowadziÅ‚ tutejszy cerkiewny chór. On i jego przyjaciele – MikoÅ‚aj Laszewicz również z Kornina i Jan Kot z Mochnatego – opowiadali, jak chorzy otrzymywali uzdrowienie, a z niewinnie oskarżonych spadÅ‚y kajdany. Kul i kajdanów byÅ‚o wiele w korniÅ„skiej cerkwi. Wywieziono je pod koniec XIX wieku podczas budowy cerkwi Å›w. MichaÅ‚a. Do dziÅ› pozostaÅ‚y jedynie kajdany zawieszone na balustradzie chóru. WÅ‚aÅ›nie sÅ‚yszane w dzieciÅ„stwie opowieÅ›ci skÅ‚oniÅ‚y do próby zrekonstruowania ikony. Tym zajÄ…Å‚ siÄ™ ikonograf MichaÅ‚ Pieczonko.

 
O StarokorniÅ„skiej Ikonie wiadomo, że byÅ‚a kopiÄ… LeÅ›niaÅ„skiej. Pani Wiera i pan MichaÅ‚ zebrali wszelkie źródÅ‚a dotyczÄ…ce ikony. PomogÅ‚a im w tym Anna Iwaniuk, wnuczka Jana Kota – skontaktowaÅ‚a siÄ™ z mniszkami z Provemont we Francji, gdzie siÄ™ zachowaÅ‚ oryginaÅ‚ LeÅ›niaÅ„skiej Ikony – kamienny medalion z wizerunkiem Matki Bożej z Chrystusem, a także cechami charakterystycznymi – książkami w rÄ™kach Bogarodzicy i Chrystusa oraz goÅ‚Ä™biem symbolizujÄ…cym ÅšwiÄ™tego Ducha.

 
MichaÅ‚ Pieczonko ma trzydziestoletnie doÅ›wiadczenie w pracy, a raczej posÅ‚uszaniju ikonografa, jednak po raz pierwszy rekonstruowaÅ‚ ikonÄ™ tylko na podstawie źródeÅ‚ pisanych.


JakiÅ› czas temu pisaÅ‚em LeÅ›niaÅ„skÄ… IkonÄ™ Bogarodzicy, która poźniej znalazÅ‚a siÄ™ w bocznej kaplicy w warszawskim soborze. ZebraÅ‚em wtedy dużo źródeÅ‚ – opowiada. – To okazaÅ‚o siÄ™ pomocne. Skoro wiadomo, że Ikona StarokorniÅ„ska byÅ‚a kopiÄ… LeÅ›niaÅ„skiej, zachowane sÄ… te same atrybuty – korony, książki, goÅ‚Ä™bica, promienie. Najważniejsze jest to, że Bogarodzica jest jedna, a różnice w Jej przedstawieniu zwiÄ…zane sÄ… z miejscami, gdzie siÄ™ Matka Boża objawiÅ‚a. Ikona jest przedstawiona na zielonym tle, które symbolizuje drzewo, na którym Bogarodzica siÄ™ objawiÅ‚a. WÅ‚adyka Sawa zaakceptowaÅ‚ tÄ™ ikonÄ™ – opowiada MichaÅ‚ Pieczonko. 


Na Å›wiÄ™to Anny wierni w Korninie jak co roku przykÅ‚adali siÄ™ do ikony Å›w. Anny i jej pÅ‚aszczanicy i po prawie stu latach przerwy do StarokorniÅ„skiej Ikony Bogarodzicy. 
Preswiataja Bohorodice spasi nas!

 

Prawosławne modlitwy

bottom of page